Różnicowanie eukariontów zaszło pod wodą czy na lądzie (jeśli grzyby anastomozowały 2,4 mld lat temu)?

Opis bazaltowej skały datowanej na 2.4 miliarda lat wykazuje obecność nitkowatych struktur o średnicy odpowiadającej grzybowym strzępkom, co ciekawsze obejmuje również rozgałęzienia w kształcie litery Y oraz dużo rzadziej litery T, jak również, połączenia niezależnych nici wyglądających tak, jak anastomozy. Podczas obserwacji mikroskopowych nie uwidoczniono podziałów w obrębie strzępek. Jako alternatywa dla grzybów rozpatrzone zostało podobieństwo do promieniowców, ale ich nitkowate struktury mają mniejszą średnicę i nigdy nie tworzą połączeń. Lęgniowce mają struktury strzępek o podobnych wymiarach ale ich anastomozy mają zupełnie inny charakter i nie prowadzą do tworzenia sieci z pętlami. Implikacje płynące z tego odkrycia są dużo szersze niż samo datowanie różnicowania grzybów. Obecnie zakłada się, że strzępkowe grzyby wtórnie adaptowały się do środowiska morskiego. Jeśli datowanie znaleziska z Ongeluk jest prawidłowe oznacza to, że:

  • różnicowanie grzybów przebiegło dużo wcześniej niż sądziliśmy (morfologia opisanych strzępek przypomina współcześnie żyjące grzyby nitkowate!)
  • różnicowanie organizmów jądrowych przebiegało w otoczeniu podwodnych wulkanów a nie na lądzie
  • nie wiadomo kiedy pojawiły się pozostałe linie ewolucyjne organizmów jądrowych
  • nie wiemy jak grzyby i inne współwystępujące (o ile były już takowe) organizmy jądrowe stawiły czoła katastrofie tlenowej.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: