Mikroorganizmy niebezpieczne wg Ministerstwa Środowiska

Akurat zerknęłam na listę grzybów a tam groch z kapustą, mamy całą masę grzybów do pracy w zamknietym obiegu klasy II, wśród nich:

  1. mnóstwo patogenów roślin, zarówno o szerokim jak i wąskim zakresie gospodarza, w tym np. Alternaria alternata, która występuje wszędzie w powietrzu i w zasadzie nie wiem, czy jest w Polsce miejsce, gdzie A.a. nie ma. W prognozie pogody dla alergików jest podawane stężenie zarodników dla Alternaria i Cladosporium. Jaki jest sens tworzenia rejestru projektów obejmujących coś, co jest i tak w powietrzu?
  2. ludzkie i zwierzęce dermatofity zdolne do infekowania zdrowego człowieka, bo to ich naturalny gospodarz.
  3. saprotrofy glebowe w tym Lichtheimia corymbifera (Absydia corymbifera) zdolne do rozkładania różnych szczątków, co przekłada się również na rzadkie, oportunistyczne infekcje u ludzi, po bezpośredniej inokulacji np. w wypadku samochodowym zanieczyszczenie rany glebą w dużych ilościach
  4. ludzkie komensale np. różni reprezentanci rodzaju Candida (ciekawe, że histeria związana z Candida nie wpłynęła na Min. Środ., rozsądek czy przypadek?)

Na III klasę zasłużyły sobie głównie grzyby z rzędu Onygenales – Ajellomyces capsulatus, Coccidioides immitis czy Paracoccidioides brasiliensis. Ponadto Pneumocystis carinii oraz Cryptococcus neoformans. Wszystkie w/w czasem infekują człowieka i owszem nie chciałabym tarzać się w ich zarodnikach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: