Odszedł Jerzy Jurka

Niecierpliwie buszując w sieci w poszukiwaniu ogłoszenia o kolejnej konferencji Genomic Impact of Eukaryotic Transposable Elements trafiłam na nekrolog Jerzego Jurki. Miałam niezwykłą przyjemość uczestniczyc w dwóch z trzech edycji tych spotkań, które organizował dwuosobowy tandem złożony właśnie z  Jerzego Jurki i nieodłącznej Joli Walichiewicz. Środowisko naukowców zgromadzonych wokół Jerzego założyło czasopismo Mobile DNA. Jerzy był jednym z ważniejszych współczesnych badaczy transpozonów.

Jerzy nie tylko odniósł sukces jako autor prac o nowych typach transpozonów u zwierząt ale też utworzył instytut naukowy, najważniejsza na świecie bazę sekwencji referencyjnych transpozonów, wspomagał i współpracował z badaczami podejmującymi najbardziej szalone tematy. W czasach, gdy Jerzy rozpoczynał dzialalność transpozonową nikomu nie śniło się to, co dziś wiemy o wpływie transpozonów na funkcjonowanie i ewolucję organizmów jądrowych.

Jerzy aktywnie wspierał Polaków i innych imigrantów przyjeżdzających do Stanów. Pamiętając o własnych trudnych początkach chciał wspierać młodszych. Był przyjacielski, wspierający i otwarty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: